Grupa Wiewiórki

Nadchodzi znów ten rodzaj ciszy,
że każdy wszystko usłyszy:
i sanie w obłkoach mknące,
i gwiazdy na dach spadające,
a wszedzie to ufne czekanie?
Czekajmy - niech cud się stanie.

Na czas Bożego Narodzenia
niech się spełnią świąteczne życzenia,
te łatwe i trudne do spełnienia.
Niech się spełnią te duże i małe,
te mówione głośno lub wcale.
Niech się spełnią te wszystkie
krok po kroku, tego życzymy także
w Nowym 2019 roku.

Rozstrzygnięcie konkursu bożonarodzeniowego
pt. „Szopka w skrzynce”

Dnia 18. grudnia 2018 roku w Przedszkolu Publicznym nr 33 „Karolinka” w Opolu miało miejsce podsumowanie konkursu bożonarodzeniowego pt. „Szopka w skrzynce” przeznaczonego dla wszystkich chętnych dzieci na przedszkola.

Celem konkursu było:

• kształtowanie aktywnej i twórczej postawy wobec sztuki oraz tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia;
  • pobudzenie inwencji twórczej w zakresie inscenizacji szopek z akcentami regionu Śląska Opolskiego;
  • rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci oraz uzdolnień plastycznych;

Oceniane przez komisję było: nawiązanie do tradycji, architektura, kolorystyka i ogólne wrażenie estetyczne oraz udział i zaangażowanie zarówno dzieci, jaki i rodziców lub pozostałych członków rodziny.

Na konkurs wpłynęło 12 szopek wykonanych przez chętne dzieci wraz z rodzicami. Szopki te zostaną wystawione w kościele parafialnym przy naszej przedszkolnej choince, gdzie będzie można je podziwiać.

Jury w osobach:

1. Pani Marzena Gasztych, nauczycielka,
  2. Pani Stefania Topola, artystka ludowa

jednomyślnie przyznało wszystkim autorom szopek wyróżnienia. Otrzymali oni dyplom oraz nagrodę.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom
i dziękujemy dzieciom oraz ich rodzicom, biorącym udział w konkursie
za ogromne zaangażowanie i twórczą pracę.

W dniu 14.12.2018 r. już po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr "Bajkowe Skarbki Śląska" ze sztuką "Najcennejszy Skarb Zimy". Dzieci nie tylko oglądały sztukę, ale także mogły brać w niej aktywny udział. Po przedstawieniu nasze przedszkolaki wzięły udział w warsztatach teatralnych poprowadzonych przez aktorów. Jak zawsze oprócz nauki było mnóstwo radości i ruchu :)

"...Święty Mikołaj nocą wędruje
W okna zagląda i nasłuchuje
Gwiazdka w okna świeci
gdzie są grzeczne dzieci.

O każdym grzecznym dziecku pamięta
Dobry dziadunio, Mikołaj Święty
Co za radość będzie,
gdy do nas przybędzie..."

W piątek, 7 grudnia nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany gość - Św. Mikołaj:)

W dniu 04.12.2018 r. dzieci odwiedziły Nadleśnictwo w Opolu, celem przekazania żołedzi zebranych przez dzieci i ich rodziny. Na spotkaniu w Izbie Leśnej zostali nagrodzeni najwięksi zbieracze tych skarbów lasu. Dzieci mogły też posłuchać opowiadań pana leśniczego i obejrzeć film edukacyjny o zwierzętach.

W dniu 03.12.2018 r. odwiedziła nasze przedszkole pani Aneta Piątek właścicielka kwiaciarni "Cuda wianki" w Opolu. Nasz gość opowiedział o swojej pracy, a takżę poprowadził warsztaty florystyczne na których dzieci mogły wykonać stroiki świąteczne. To było trudne zadanie, ale nasze przedszkolaki świetnie dały sobie radę. Dziękujemy pani Anecie za czas i przekazaną wiedzę:)

D. Gellner „Wieczór Andrzejkowy”

Świeca marszczy złoty nos, z każdej strony kapie wosk,
Cienie tłoczą się co krok, już w pokoju straszny tłok!
Cienie tu i cienie tam – pewnie przyszły wróżyć nam
Już się pchają na firanki, cienie – czarne wycinanki.
Już rozsiadły się na ścianach: czarny zamek, czarna brama.
I już skrzą się na tapecie czarne koła przy karecie.
Czarny paź przed bramą staje, czarną róże nam podaje.
Kto ją weźmie – ja? Czy ty? Komu z nas się spełnią sny?

"Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty
I ty..."

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości odbyła się w naszym przedszkolu "Gala o Polsce". Na tę uroczystość zaproszeni byli rodzice, byli pracownicy przedszkola, osoby współpracujące z naszą placóką, a takżę przedstawiciele urzędu miasta.

W dniu dzisiajszym, tj. 24.10.2018 r. nasze przedszkolaki obejrzały program artystyczny pt. "Przygody Technoludka". Akcja programu kręci się wokół zwariowanego na punkcie elektronicznych gadżetów Technoludka, który telefon, tablet i inne rzeczy elektroniczne przekłada nad kontakty z ludźmi. Dzieci dowiedziały się, że sprzęty te są ważne w codziennym życiu, ale żaden nie zasąpi drugiego człowieka :)

W dniu dzisiejszym tj. 24.10.2018 r. nasze przedszkole odwiedziała pani Anna Papuszka przedstawicielka Straży Miejskiej w Opolu. Nasz gość opowiadał dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach, następnie wspólnie odgrywaliśmy scenki związane z ruchem drogowym. Na koniec spotkania każdy przedszkolak otrzymał odblask.