Grupa Biedronki

Nadchodzi znów ten rodzaj ciszy,
że każdy wszystko usłyszy:
i sanie w obłkoach mknące,
i gwiazdy na dach spadające,
a wszedzie to ufne czekanie?
Czekajmy - niech cud się stanie.

Na czas Bożego Narodzenia
niech się spełnią świąteczne życzenia,
te łatwe i trudne do spełnienia.
Niech się spełnią te duże i małe,
te mówione głośno lub wcale.
Niech się spełnią te wszystkie
krok po kroku, tego życzymy także
w Nowym 2019 roku.

Podumowanie wewnątrzprzedszkolnego konkursu recytatorskiego - "Zimowa poezja Doroty Gellenr".

" Aniołek Świąteczny"

Skacze Aniołek,
skacze po chmurkach,
niesie zyczenia
w anielskich piórkach.

Niesie w plecaku
bombki i świeczki,
a w walizeczkach
złote dzwoneczki.

W każdą szparę
i w każdy kąt
wciska się życząc
WESOŁYCH śWIĄT!!!

Rozstrzygnięcie konkursu bożonarodzeniowego
pt. „Szopka w skrzynce”

Dnia 18. grudnia 2018 roku w Przedszkolu Publicznym nr 33 „Karolinka” w Opolu miało miejsce podsumowanie konkursu bożonarodzeniowego pt. „Szopka w skrzynce” przeznaczonego dla wszystkich chętnych dzieci na przedszkola.

Celem konkursu było:

• kształtowanie aktywnej i twórczej postawy wobec sztuki oraz tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia;
  • pobudzenie inwencji twórczej w zakresie inscenizacji szopek z akcentami regionu Śląska Opolskiego;
  • rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci oraz uzdolnień plastycznych;

Oceniane przez komisję było: nawiązanie do tradycji, architektura, kolorystyka i ogólne wrażenie estetyczne oraz udział i zaangażowanie zarówno dzieci, jaki i rodziców lub pozostałych członków rodziny.

Na konkurs wpłynęło 12 szopek wykonanych przez chętne dzieci wraz z rodzicami. Szopki te zostaną wystawione w kościele parafialnym przy naszej przedszkolnej choince, gdzie będzie można je podziwiać.

Jury w osobach:

1. Pani Marzena Gasztych, nauczycielka,
  2. Pani Stefania Topola, artystka ludowa

jednomyślnie przyznało wszystkim autorom szopek wyróżnienia. Otrzymali oni dyplom oraz nagrodę.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom
i dziękujemy dzieciom oraz ich rodzicom, biorącym udział w konkursie
za ogromne zaangażowanie i twórczą pracę.

W dniu 17.12.2018 r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu w ramach "Małej Akademii Piosenki". Gościem specjalnym był Stanisław Karpiel-Bułecka, wokalista zespołu "Future Folk" oraz skrzypek Szymon Chyca-Magdzina. Dzieci wysłuchały opowiadania gości o obchodach Świąt Bożego Narodzenia po góralsku, gwary góralskiej oraz obejrzały instrumenty i strój góralski. Cała impreza przeplatana była wspólnym śpiewaniem kolęd.

W dniu 14.12.2018 r. już po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr "Bajkowe Skarbki Śląska" ze sztuką "Najcennejszy Skarb Zimy". Dzieci nie tylko oglądały sztukę, ale także mogły brać w niej aktywny udział. Po przedstawieniu nasze przedszkolaki wzięły udział w warsztatach teatralnych poprowadzonych przez aktorów. Jak zawsze oprócz nauki było mnóstwo radości i ruchu :)

We czwartek 13 grudnia b.r. nasze przedszkolaki udały się do Hali Widowisko Sportowej "Stegu Arena" w Opolu, gdzie wzięły udział w zawodach sportowych organizowanych przez MOS. Dzieci brały udział w różnorodnych konkurecjach sportowych, zabawach tanecznyc oraz miały możliwość spotkania Mikołaja i zrobienia sobie z nim zdjęcia. Na koniec wszyscy mali sportowcy otrzymali pamiątkowe złote medale, puchary, słodkie upominki i dyplomy. Zabawa była świetna i każda "Biedronka" miała uśmiech na twarzy :)

7 drudnia odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty, na których nasze przedszkolaki wykonywały łańcychy ze słomy i bibuły. Ponadto odwiedził nas gość z Montany (stan w USA), który opowiadał o życiu i obchodach świąt w tym kraju.

,,Prezent dla Mikołaja” D. Gellner

A ja się bardzo, bardzo postaram
I zrobię prezent dla Mikołaja.
Zrobię mu szalik piękny i nowy
Żeby go nosił w noce zimowe.
I żeby nie zmarzł w szyję i w uszy,
Gdy z burej chmury śnieg zacznie prószyć.
Niech się ucieszy Mikołaj Święty,
Tak rzadko ktoś mu daje prezenty.

W piątek - 7 grudnia odwiedził nasze przedszkole Św. Mikołaj. Dzieci mogły porozmawiać z Mikołajem, wspólnie zaśpiewać i zrobić sobie zdjęcie. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał od Mikołaja prezent:)

W dniach 28.11 i 03.12 odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci i ich rodziców. Wspólnie wykonaliśmy papierowe gwiazdy, bombki i śnieżynki. Wszystkie ozdoby wykonane podczas warsztatów ozdobią przedszkolną choinkę w kościele. Dziekujemy serdecznie wszystkim uczestnikom :*

W dniu 20.11.2018 r. nasze przedszkolaki już po raz drugi w tym roku szkolnym uczestniczyły w zajęciach z cyklu Mały Opolanin orgazniowanym prze MDK w Opolu. Nasze Biedronki uczestniczyły w warsztatach piernikarskich (samodzielnie przygotowały ciasto, wałkowały i wykrawały pierniczki). Następne w kolejności były zajęcia plastyczne, których celem było wykoananie łańcuchów na choinkę. Ostatnim etapem II wyprawy było zwiedzanie wystawy etnograficznej w Muzeum Śląska Opolskiego. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała dzieciom o mieszkańcach dawnego Opola i jego okolic (obrzędach,  zwyczajach, przedmiotach codziennego użytku itp.). To była bardzo ciekawa i pouczająca wyprawa, dzieci wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone :)